Kontrola problemowa gospodarki finansowej
przeprowadzona w Zespole Szkół Nr 3 w Suwałkach
przez inspektora Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku
Ustalenia kontroli zostały zawarte w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 2 lutego 2006 roku (znak: RIO.V.6012 - 11/05), o treści jak niżej:
Pani Stanisława Stefanowska
Dyrektor
Zespołu Szkół Nr 3
w Suwałkach
W wyniku problemowej kontroli gospodarki finansowej za okres 2004 roku, przeprowadzonej w Zespole Szkół Nr 3 w Suwałkach na podstawie art. 1 ust. 1 oraz w trybie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1992 roku o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 ze zm.) przez inspektora Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku Zespół w Suwałkach, stwierdzono nielicznie występujące uchybienia opisane w protokole kontroli, którego egzemplarz pozostawiono w kontrolowanej jednostce.
W zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych Zespołu stwierdzono uchybienia naruszające przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), polegające na:
a) nie sporządzaniu zestawienia obrotów dzienników częściowych za dany okres sprawozdawczy; kontrolowana jednostka prowadzi dzienniki częściowe dla budżetu i Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w związku z czym powinny być one zestawiane zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy – str. 12 protokołu kontroli,
b) nie wskazywaniu dat odbioru gotówki z kasy; wskazywanie tych dat jest niezbędnym elementem umożliwiającym weryfikację bieżącego prowadzenia ksiąg rachunkowych w zakresie ewidencjonowania wypłat gotówkowych – art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o rachunkowości – str. 16 protokołu kontroli,
Stwierdzone w trakcie kontroli uchybienia były wynikiem nieprzestrzegania przepisów prawnych dotyczących rachunkowości samorządowej jednostki budżetowej.
Odpowiedzialność za gospodarkę finansową jednostki sektora finansów publicznych, w tym za wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli wewnętrznej, spoczywa na kierowniku jednostki, zgodnie z art. 44 obowiązującej od 1 stycznia 2006 r. ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.
Obowiązki w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych należały do głównego księgowego, stosownie do zakresu czynności. Prawa i obowiązki głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych określają od 1 stycznia 2006 r. przepisy art. 45 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.
Mając na uwadze ustalenia kontroli, na podstawie art. 9 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, zalecam:
1. Zobowiązanie Głównego Księgowego do wyeliminowanie uchybień w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, poprzez:
a) sporządzanie zestawień dzienników częściowych za okresy sprawozdawcze,
b) wskazywanie dat operacji gotówkowych realizowanych za pośrednictwem kasy jednostki.
O sposobie wykonania zaleceń proszę powiadomić Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku Zespół w Suwałkach w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia.
Dodatkowo informuję o możliwości składania, w terminie 14 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego, zastrzeżeń do zawartych w wystąpieniu wniosków za pośrednictwem Prezesa RIO do Kolegium Izby, zgodnie z art. 9 ust. 3-4 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Bieg 30-dniowego terminu ulegnie zawieszeniu w stosunku do wniosków objętych zastrzeżeniem.
Podstawą zgłaszania zastrzeżeń może być tylko zarzut naruszenia prawa poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.
Prezes
Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Białymstoku
Do wiadomości:
1. Prezydent Suwałk
2. Regionalna Izba Obrachunkowa
w Białymstoku Zespół w Suwałkach
Odsłon dokumentu: 120438112 Poprzdnie wersje tego dokumentu: brak
|