Kontrola problemowa gospodarki finansowej
przeprowadzona w Pływalni Miejskiej w Zambrowie
przez inspektora Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Białymstoku Zespół w Łomży
Ustalenia kontroli zostały zawarte w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 29 sierpnia 2006 roku (znak: RIO.IV.6012 - 2/06), o treści jak niżej:
Pan Jerzy Przychodzeń
Kierownik
Pływalni Miejskiej
w Zambrowie
W wyniku problemowej kontroli gospodarki finansowej za okres 2005 r., przeprowadzonej w Pływalni Miejskiej w Zambrowie na podstawie art. 1 ust. 1 oraz w trybie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55 poz. 577 ze zm.) przez inspektora Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku Zespół w Łomży, stwierdzono nieliczne uchybienia opisane w protokole kontroli, którego egzemplarz pozostawiono w kontrolowanej jednostce.
Kontrolą objęto sprawy z zakresu gospodarki finansowej dotyczące organizacji i funkcjonowania kontroli wewnętrznej zakładu, księgowości i sprawozdawczości, gospodarki pieniężnej i rozrachunków, prawidłowości opracowania planu finansowego, realizacji przychodów, realizacji wybranych rodzajów kosztów, udzielania zamówień publicznych oraz gospodarki składnikami majątkowymi.
Badając wewnętrzne regulacje, w tym instrukcję kasową wprowadzoną zarządzeniem nr 5/2002 Pana Kierownika z 1 października 2002 r. stwierdzono, że nie uwzględniono w niej niektórych rozwiązań stosowanych w praktyce gospodarki kasowej: trybu funkcjonowania kas w systemie zmianowym oraz zasad sporządzania raportów kasowych przy pomocy komputera – program E–Basen. Ponadto wskazania wymaga, że jako podstawę prawną jej wprowadzenia podano zarządzenie Nr 46 Ministra Finansów z 1 sierpnia 1995 r. w sprawie szczególnych zasad prowadzenia rachunkowości…, które nie obowiązywało już w dacie wydania instrukcji – str. 2-3 protokołu kontroli oraz załącznik 3 do protokołu kontroli.
W zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 ze zm.) ustalono, iż nie sporządzono rocznego sprawozdania o udzielonych w 2005 r. zamówieniach, mimo że procedury udzielania zamówień publicznych były w tym okresie stosowane. Obowiązek przekazania sprawozdania Prezesowi UZP w terminie do 1 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie wynika z postanowień art. 98 Prawa Zamówień Publicznych – str. 4-5 protokołu kontroli.
Z ustaleń kontroli zawartych na str. 5-7 protokołu kontroli wynika, iż zakład gromadził przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, a także korzystał z dotacji przedmiotowej. Pragnę wskazać, iż począwszy od 1 lipca 2006 r., zgodnie z przepisami § 46 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania w przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną (Dz. U. Nr 116, poz. 783), przychodami zakładu budżetowego mogą być wpływy związane ze świadczonymi przez zakład budżetowy usługami związanymi z administrowaniem i zarządzaniem nieruchomościami w zakresie obejmującym najem i dzierżawę składników majątkowych jednostek samorządu terytorialnego. Wpływy z tytułu świadczonych przez zakład usług administrowania i zarządzania nieruchomościami, pomniejszone o koszty ich uzyskania stanowią dochody budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to, iż do przychodów zakładu mogą być zaliczone wpływy z tytułu najmu i dzierżawy, powinny być one jednakże konfrontowane z kosztami ich uzyskania. Ewentualna nadwyżka przychodów nad kosztami w zakresie świadczenia tych usług podlega odprowadzeniu na rachunek budżetu jako dochód budżetu gminy. Z obowiązujących aktualnie rozwiązań wynika zatem, iż niezbędne dla prawidłowości rozliczeń z budżetem z tego tytułu jest prowadzenie ewidencji kosztów wyodrębniającej koszty usług dotyczących zarządzania i administrowania nieruchomościami gminnymi.
Cytowane wyżej rozporządzenie wprowadza także obowiązek rozliczania z budżetem gminy otrzymanej w danym roku dotacji przedmiotowej, w terminie do 31 stycznia roku następnego (§ 52 rozporządzenia).
Stwierdzone w trakcie kontroli uchybienia były wynikiem nieznajomości bądź błędnej interpretacji przepisów prawnych dotyczących gospodarki finansowej i rachunkowości zakładu budżetowego.
Odpowiedzialność za gospodarkę finansową jednostki sektora finansów publicznych, w tym za wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli wewnętrznej, spoczywa na Panu Kierowniku, jako kierowniku jednostki, stosownie do art. 44 ustawy o finansach publicznych.
Wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości należy do obowiązków Głównego Księgowego. Prawa i obowiązki głównego księgowego określa art. 45 ustawy o finansach publicznych.
Mając na uwadze ustalenia kontroli, na podstawie art. 9 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, zalecam:
1. Uzupełnienie instrukcji kasowej o postanowienia dotyczące kwestii wskazanych w protokole kontroli i niniejszym wystąpieniu.
2. Sporządzanie i przekazywanie Prezesowi UZP sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych.
O sposobie wykonania zaleceń proszę powiadomić Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku Zespół w Łomży w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia.
Dodatkowo informuję o możliwości składania, w terminie 14 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego, zastrzeżeń do zawartych w wystąpieniu wniosków za pośrednictwem Prezesa RIO do Kolegium Izby, zgodnie z art. 9 ust 3-4 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Bieg 30 – dniowego terminu ulegnie zawieszeniu w stosunku do wniosków objętych zastrzeżeniem.
Podstawą zgłoszenia zastrzeżeń może być tylko zarzut naruszenia prawa poprzez błędną jego wykładnie lub niewłaściwe zastosowanie.
Prezes
Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Białymstoku
Do wiadomości:
1. Burmistrz Zambrowa
2. Regionalna Izba Obrachunkowa
w Białymstoku Zespół w Łomży
Odsłon dokumentu: 120437924 Poprzdnie wersje tego dokumentu: brak
|