Kontrola problemowa gospodarki finansowej
przeprowadzona w Szkole Podstawowej Nr 2 w Augustowie
przez inspektora Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Białymstoku Zespół w Suwałkach
Ustalenia kontroli zostały zawarte w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 12 kwietnia 2006 roku (znak: RIO.V.6012 - 2/06), o treści jak niżej:
Pan Marek Sznejder
Dyrektor
Szkoły Podstawowej Nr 2
w Augustowie
W wyniku problemowej kontroli gospodarki finansowej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej Nr 2 w Augustowie, na podstawie art. 1 ust. 1 oraz w trybie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1992 roku o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 ze zm.) przez inspektora Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku Zespół w Suwałkach, stwierdzono nieprawidłowości opisane w protokole kontroli, którego 1 egzemplarz pozostawiono w kontrolowanej jednostce.
W zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych stwierdzono uchybienia naruszające przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2001 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 153, poz. 1752), poprzez:
- brak podpisu osoby odpowiedzialnej za wskazanie sposobu ujęcia dowodów w księgach rachunkowych (dekretacja), zgodnie z wymaganiami wynikającymi z treści art. 21 ust. 6 ustawy – str. 13 protokołu kontroli,
- brak w księgach rachunkowych danych osoby odpowiedzialnej za treść zapisu zgodnie z wymogami art. 14 ust. 4 ustawy – str. 12 protokołu kontroli,
- brak dat odbioru gotówki naruszający przepisy art. 24 ustawy – str. 16 – 17 protokołu kontroli,
- naruszenie wskazań art. 23 ustawy w zakresie obowiązku zamieszczania w księgach zapisów księgowych zawierających m. in. symbol i numeru dowodu księgowego – str. 29 protokołu kontroli,
- stosowanie nieprawidłowej korespondencji kont przy ewidencjonowaniu przychodów z tytułu najmu pomieszczeń szkolnych oraz należnego jednostce wynagrodzenia jako płatnika podatku dochodowego i składek ZUS (potrącone z kwot wskazanych w składanych deklaracjach) – str. 14 protokołu kontroli.
W zakresie realizacji wydatków na wynagrodzenia stwierdzono, w jednym przypadku, że jednostka nieprawidłowo wyliczyła okres, za który pracownik nabył prawo do zwiększonego dodatku za wysługę lat – str. 25 protokołu kontroli.
Stwierdzone w trakcie kontroli uchybienia były w głównej mierze wynikiem nieprzestrzegania przepisów prawnych dotyczących gospodarki finansowej i rachunkowości samorządowej jednostki budżetowej.
Stosownie do postanowień art. 28a ustawy o finansach publicznych, odpowiedzialność za całość gospodarki finansowej jednostki sektora finansów publicznych, w tym wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli finansowej, ponosi jej kierownik. Powinność prowadzenia rachunkowości zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami spoczywa na Głównym Księgowym stosownie do postanowień zawartych w zakresie czynności. Prawa i obowiązki głównego księgowego określają przepisy art. 35 ustawy o finansach publicznych.
Mając na uwadze ustalenia kontroli, na podstawie art. 9 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, zalecam:
1. Wyeliminowanie uchybień w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych.
2. Dokonywanie księgowań dochodów na odpowiednich kontach syntetycznych, zgodnie z zasadami ich funkcjonowania.
3. Zachowanie prawidłowości ustalania wysokości dodatków za wysługę lat.
O sposobie wykonania zaleceń proszę powiadomić Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku Zespół w Suwałkach w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia.
Dodatkowo informuję o możliwości składania w terminie 14 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego, zastrzeżeń do zawartych w wystąpieniu wniosków, za pośrednictwem Prezesa RIO do Kolegium Izby, zgodnie z art. 9 ust. 3-4 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Bieg 30-dniowego terminu ulegnie zawieszeniu w stosunku do wniosków objętych zastrzeżeniem.
Podstawą zgłaszania zastrzeżeń może być tylko zarzut naruszenia prawa poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.
Prezes
Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Białymstoku
Do wiadomości:
1. Burmistrz Miasta Augustów.
2. Regionalna Izba Obrachunkowa
w Białymstoku Zespół w Suwałkach.
Odsłon dokumentu: 120437932 Poprzdnie wersje tego dokumentu: brak
|