Kontrola problemowa gospodarki finansowej
przeprowadzona w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
przez inspektora Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku
Ustalenia kontroli zostały zawarte w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 25 marca 2013 roku (znak: RIO.I.6002-1/13), o treści jak niżej:
Pani
Krystyna Grabowska
Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli
w Białymstoku
W wyniku problemowej kontroli gospodarki finansowej Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, przeprowadzonej za okres 2012 r. na podstawie art. 1 ust. 1 oraz art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1113) przez inspektora Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, stwierdzono uchybienia opisane w protokole kontroli, którego egzemplarz pozostawiono w kontrolowanej jednostce.
Zakresem kontroli objęto zagadnienia organizacyjne, funkcjonowanie kontroli zarządczej, księgowość i sprawozdawczość, gospodarkę pieniężną i rozrachunki, plan finansowy i jego wykonanie, w tym zagadnienie osiągania przez jednostki samorządu terytorialnego wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.), gospodarkę składnikami majątku, inwentaryzację, rozliczenia z budżetem województwa podlaskiego.
Kontrola wykazała, że w treści Instrukcji w sprawie obiegu i kontroli dokumentów finansowo-księgowych znalazło się sformułowanie o odstąpieniu od ustalania odsetek od nieterminowego regulowania należności w przypadku, gdy ich wysokość nie przekroczy trzykrotnej wartości opłaty pobieranej przez „Pocztę Polską” za polecenie przesyłki listowej. Należy zauważyć, że regulacja ta (odnosząca się ogólnie do odsetek od należności i nie precyzująca okresu, za jaki odsetki nie będą ustalane) może powodować bezpodstawne zaniechanie naliczania odsetek np. na koniec miesiąca, które za cały rok budżetowy od danego dłużnika przekraczałyby kwotę określoną przepisami wewnętrznymi. Zgodnie z art. 42 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) jednostki sektora finansów publicznych mają obowiązek ustalania przypadających im należności pieniężnych. W przepisach powszechnie obowiązujących brak regulacji upoważniającej do odstąpienia od naliczania odsetek od nieterminowo wpłacanych należności cywilnoprawnych. Regulacja taka obowiązuje tylko w zakresie odsetek od należności podatkowych (art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej) – str. 16 protokołu kontroli.
Badając prawidłowość wydatków z tytułu podróży służbowych stwierdzono jeden przypadek braku polecenia wyjazdu służbowego dla Pani Dyrektor i kierowcy. Z karty drogowej wynika, że odbyto podróż służbową poza teren Białegostoku. Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej określa pracodawca, co wynikało w okresie objętym kontrolą z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.). Od dnia 1 marca 2013 r. obowiązuje analogiczna regulacja zawarta w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 167) – str. 23 protokołu kontroli.
Stwierdzone uchybienia były w głównej mierze wynikiem nieprzestrzegania przepisów prawnych dotyczących gospodarki finansowej jednostek budżetowych oraz nieprawidłowego funkcjonowania kontroli zarządczej.
Odpowiedzialność za gospodarkę finansową jednostki sektora finansów publicznych, w tym za wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli zarządczej, spoczywa na Pani Dyrektor jako kierowniku jednostki, zgodnie z art. 53 ust. 1 i art. 69 ust. 1 pkt 3 ustawy o finansach publicznych.
Wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, stosownie do ustalonego zakresu czynności, należy do głównego księgowego. Prawa i obowiązki głównych księgowych określa art. 54 ustawy o finansach publicznych.
Mając na uwadze ustalenia kontroli, na podstawie art. 9 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, zalecam:
1. Usunięcie z przepisów wewnętrznych jednostki postanowień przewidujących zaniechanie naliczania odsetek od nieterminowo opłacanych należności, mając na uwadze przepis art. 42 ust. 5 ustawy o finansach publicznych.
2. Odbywanie przez Panią Dyrektor podróży służbowych wyłącznie na podstawie pisemnych poleceń wyjazdu służbowego wystawionych przez pracodawcę, określających miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży. Zapewnienie przestrzegania obowiązku odbywania podróży na podstawie pisemnych poleceń wyjazdu przez pozostałych pracowników CEN.
O sposobie wykonania zaleceń pokontrolnych proszę powiadomić Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia.
Dodatkowo informuję o możliwości składania, w terminie 14 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego, zastrzeżeń do zawartych w wystąpieniu wniosków, za pośrednictwem Prezesa RIO do Kolegium Izby, zgodnie z art. 9 ust. 3-4 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Bieg 30-dniowego terminu ulegnie zawieszeniu w stosunku do wniosków objętych zastrzeżeniem.
Podstawą zgłoszenia zastrzeżeń może być tylko zarzut naruszenia prawa poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.
Prezes
Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Białymstoku
Do wiadomości:
Zarząd Województwa Podlaskiego
Odsłon dokumentu: 120436816 Poprzdnie wersje tego dokumentu: brak
|