Kontrola doraźna gospodarki finansowej
przeprowadzona w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie
przez inspektora Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku
Ustalenia kontroli zostały zawarte w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 01 marca 2019 roku (znak: RIO.I.6003-2/19), o treści jak niżej:
Pan
Krzysztof Wiesław Wasiulewski
Dyrektor
Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Zambrowie
Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku przeprowadziła, na podstawie art. 1 ust. 1 oraz art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 561, ze zm.), doraźną kontrolę gospodarki finansowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie, obejmując jej zakresem zagadnienia związane z osiąganiem przez powiat zambrowski wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967, ze zm.). Kontroli poddano prawidłowość ustalenia danych na potrzeby sporządzenia przez Zarząd Powiatu Zambrowskiego sprawozdania, o którym mowa w art. 30a ust. 4 Karty Nauczyciela, dotyczących przede wszystkim struktury zatrudnienia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli oraz faktycznych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli poniesionych w 2018 r., a także prawidłowość ustalenia wysokości dodatków uzupełniających dla poszczególnych nauczycieli. Nieprawidłowości we wskazanym zakresie nie stwierdzono.
Kontrola wykazała jedynie, że zadania z zakresu opracowywania danych poddanych kontroli wykonywała główna księgowa ZSO, pomimo iż nie wynikało to wprost z przydzielonego temu pracownikowi zakresu czynności. W trakcie kontroli zakres czynności głównej księgowej został uzupełniony. Zaniechanie pisemnego powierzenia tych obowiązków dotyczy też okresu pełnienia funkcji dyrektora ZSO w Zambrowie przez Jana Mariana Pilcha, który zajmował to stanowisko do 6 listopada 2018 r.
Stwierdzono natomiast nieprawidłowości w ilości godzin ponadwymiarowych realizowanych przez wicedyrektora ZSO w roku szkolnym 2017/2018 oraz w sposobie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin wicedyrektora ZSO w roku szkolnym 2018/2019, po zmianach wprowadzonych aneksem zatwierdzonym w dniu 11 października 2018 r. (nieprawidłowości te powstały zatem w czasie pełnienia funkcji dyrektora ZSO przez Jana Mariana Pilcha).
Liczba godzin ponadwymiarowych wicedyrektora w roku szkolnym 2017/2018 przekraczała ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wicedyrektora określonego przez Radę Powiatu Zambrowskiego uchwałą Nr XII/69/99 z dnia 18 listopada 1999 r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych, oraz zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (ze zm.), co stanowiło naruszenie art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela. Rada Powiatu określiła tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć wicedyrektora na 7 godzin. Liczba godzin ponadwymiarowych wicedyrektora mogła zatem maksymalnie wynosić 4 tygodniowo (po zaokrągleniu). W roku szkolnym 2017/2018 wicedyrektorowi ZSO przyznano zaś 5 godzin ponadwymiarowych tygodniowo.
Należy ponadto wskazać, że zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 6a Karty Nauczyciela, obowiązującego od dnia 1 września 2018 r., dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz innym nauczycielom, o których mowa w art. 42 ust. 6, korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, chyba że jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale, a za zgodą organu prowadzącego szkołę także gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale. Zasadą jest zatem nie przydzielanie godzin ponadwymiarowych dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz wymóg szczególnego uzasadnienia podstaw do wyrażenia zgody na ich realizację. Natomiast nawet w przypadku wystąpienia i należytego uzasadnienia podstaw do przyznania godzin ponadwymiarowych – w sytuacjach określonych przez art. 42 ust. 6a Karty Nauczyciela – ich wymiar nadal musi być zgodny z ogólnymi zasadami określonymi w art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela, a zatem nie może przekraczać ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Z kolei według aneksu do arkusza organizacyjnego Zespołu na rok szkolny 2018/2019, zatwierdzonego 11 października 2018 r., tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć wicedyrektora ZSO został zawyżony o 1 godzinę względem wymiaru obowiązującego na podstawie uchwały Rady Powiatu Zambrowskiego – przyjęto w arkuszu 8 godzin obowiązkowego wymiaru, zamiast 7 godzin tygodniowo, jak to wynika z uchwały.
Mając na uwadze ustalenia kontroli, na podstawie art. 9 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, zalecam:
1. Niezwłoczne przygotowanie i przedłożenie organowi prowadzącemu projektu zmiany arkusza organizacyjnego ZSO na rok szkolny 2018/2019, doprowadzającego do zgodności między tygodniowym obowiązkowym wymiarem godzin wicedyrektora ZSO a postanowieniami uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom…, mając na uwadze jednocześnie przepisy art. 35 ust. 1 i art. 42 ust. 6a Karty Nauczyciela.
2. Naliczenie i wypłacenie wicedyrektorowi ZSO wynagrodzenia za godziny zrealizowane ponad wymiar pensum uchwalonego przez Radę Powiatu (tj. 1 godzinę tygodniowo), które to godziny w roku szkolnym 2018/2019 bezpodstawnie – w świetle uchwały Rady – traktowane są jako mieszczące się w ramach pensum na podstawie arkusza organizacyjnego ZSO; poinformowanie o wysokości naliczonej i wypłaconej kwoty.
O sposobie wykonania zaleceń pokontrolnych proszę powiadomić Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia.
Dodatkowo informuję o możliwości składania, w terminie 14 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego, zastrzeżeń do zawartych w wystąpieniu wniosków, za pośrednictwem Prezesa RIO do Kolegium Izby, zgodnie z art. 9 ust. 3-4 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Bieg 30-dniowego terminu ulegnie zawieszeniu w stosunku do wniosków objętych zastrzeżeniem.
Podstawą zgłoszenia zastrzeżeń może być tylko zarzut naruszenia prawa poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.
Zastępca Prezesa
Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Białymstoku
Do wiadomości:
Zarząd Powiatu Zambrowskiego
Odsłon dokumentu: 120436110 Poprzdnie wersje tego dokumentu: brak
|