Białystok, dnia 19.04.2010 r.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku
ul. J.K. Branickiego 13 15-085 Białystok
RIO.II-025-8/10
W odpowiedzi na pismo z dnia 17 marca 2010 roku, otrzymane w dniu 22.03.b.r. nr: Fn.3364-20/10 i zawarte w nim pytanie z zakresu podejmowania przez Radę Miejską odrębnej uchwały w sprawie zaciągania długoterminowego kredytu bankowego, pomimo upoważnienia zawartego w uchwalonym przez Radę Miejską budżecie miasta na 2010 rok, udzielonego Prezydentowi Miasta jako organowi wykonawczemu do zaciągania ww. kredytu, Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku przedstawia następujący pogląd w sprawie.
Z uzasadnienia do postawionego w Pana piśmie pytaniu wynika, iż Rada Miejska w § 13 pkt. 1 uchwały budżetowej z dnia 22 grudnia 2009 r. Nr XLII/399/09 upoważniła Prezydenta Miasta do zaciągania kredytów do wysokości poszczególnych limitów zobowiązań, określonych w § 7 uchwały (tj. limitów zobowiązań z tytułu kredytów zaciągniętych na sfinansowanie: przejściowego deficytu budżetu miasta; sfinansowanie planowanego deficytu miasta; spłatę rat wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek).
W świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawa w zakresie, o którym mowa w niniejszej sprawie, podjęcie przez Radę Miasta projektowanej uchwały w sprawie zaciągnięcia w 2010 r. długoterminowego kredytu bankowego, pomimo uprzedniego udzielenia w trybie uchwały budżetowej upoważnienia Prezydentowi Miasta w zakresie postanowień projektowanej uchwały, stanowiłoby istotne naruszenie prawa w zakresie kompetencji organu wykonawczego, o której mowa w § 13 pkt. 1 wyżej przytoczonej uchwały budżetowej.
Skoro Rada Miasta korzystając z dyspozycji art. 212 ust. 2 pkt. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) upoważniła Prezydenta Miasta w uchwale budżetowej do zaciągania kredytów to poprzez udzielenie takiego upoważnienia Rada przekazała wynikające z art. 18 ust. 2 pkt. 9 lit. c ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) jej uprawnienia w tym zakresie, na organ wykonawczy, zatem podejmowanie decyzji o zaciąganiu kredytów długoterminowych należy do kompetencji Prezydenta Miasta.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku, stoi na stanowisku, iż realizacja scedowanego na Prezydenta przez Radę Miasta upoważnienia do zaciągania kredytów winna nastąpić w trybie zarządzenia wydanego przez organ wykonawczy, w którym określone zostaną warunki konieczne do realizacji w zakresie udzielonego upoważnienia, w szczególności poprzez określenie kwoty kredytu, okresu spłaty kredytu, źródła spłaty kredytu, sposobu jego zabezpieczenia oraz wskazania źródła z którego zobowiązanie zostanie pokryte.
Wobec tego, iż w obecnym porządku prawnym brak jest podmiotu upoważnionego do wydawania wiążącej wykładni przepisów prawa, wyrażone przez Regionalna Izbę Obrachunkową w Białymstoku stanowisko w niniejszej sprawie, proszę potraktować jako niewiążącą opinię prawną.
Prezes
Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Białymstoku
Odsłon dokumentu: 120438656 Poprzdnie wersje tego dokumentu: brak
|